MESLEKİ YETERLİLİK BELGE

mesleki-yeterlilik-belge-img
TCS ULUSLAR ARASI BELGELENDİRME HİZ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ile PİDOSAN PLASTİK DOĞRAMA VE İNŞ. SAN. A.Ş. arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu teşvikleri kapsamında Üretici Firma Protokolü imzalanmıştır.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan 5444 sayılı kanun ve ilgili tebliğler çerçevesinde, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler arasında sınıflandırılan PVC Doğrama Montajcısı mesleği için ulusal yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Kanun kapsamında sınavları başarıyla tamamlayan kişilerin sınav ücretleri ve belge masrafları İŞSİZLİK SİGORTASI FON’UNDAN karşılanacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işverenlere veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından idari para cezası uygulanacak ve belgesiz kişilerin çalıştırılması engellenecektir.

PİDOSAN PLASTİK DOĞRAMA VE İNŞ. SAN. A.Ş., ulusal ve uluslararası geçerliliğe sahip belgelendirme faaliyetleri ile PVC Doğrama Montajcısı mesleği için ulusal yeterlilik belgesi alacak kişilere destek olmayı amaçlamaktadır. Bu destekle, PVC pencerelerin kalitesinin artırılması, enerji tasarrufunun sağlanması, marka değerinin korunması, montaj hatalarından kaynaklanan müşteri şikayetlerinin ve maliyetlerin azaltılması, rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca, PİDOSAN PLASTİK DOĞRAMA VE İNŞ. SAN. A.Ş., diğer inşaat alanlarında çalışan ustaların da MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına yardımcı olmaktadır. Bu meslekler arasında ISI YALITIMCISI, ALÇI SIVA UYGULAYICISI, SIVACI, İNŞAAT İŞÇİSİ, SERAMİK KARO KAPLAMACISI, BETONCU, DUVARCI, ALÇI LEVHA UYGULAYICISI, İNŞAAT BOYACISI, BETONARME DEMİRCİSİ, AHŞAP KALIPÇI, PANEL KALIPÇI, İSKELE KURULUM ELEMANI, TÜNEL KALIPÇI gibi meslekler bulunmaktadır.

Bu proje, MYK teşvikleri kapsamında meslek erbaplarının ve nitelikli iş gücünün artırılmasına katkıda bulunmayı, üretim ve hizmet sektörlerinde verimliliği artırmayı ve Montaj ustalarının bağımsız ve tarafsız bir şekilde MYK belgesine sahip olmalarını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, PİDOSAN PLASTİK DOĞRAMA VE İNŞ. SAN. A.Ş., TÜRKAK akreditesine sahip ve MYK tarafından yetkilendirilmiş TCS ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının düzenlenmesi için bir üretici firma protokolü imzalamıştır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları TCS ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ tarafından yapılacaktır. Sınavlarda başarılı olan ustalar, ilgili mesleki yeterlilik belgesini almayı hak kazanacaklardır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalar, toplamda 3 sınav hakkına sahiptirler. İlk sınavda başarısız olan ustalar, ücretsiz olarak 2 ek sınav hakkına sahiptirler. Mesleki Yeterlilik Belgeleri, özel bir baskı merkezinde taklit edilemeyecek bir şekilde ve çift dilde üretilmekte olup, Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı ile birlikte verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.myk.gov.tr

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak, meslekdaşları arasında bir adım önde olabilmek isteyen kişiler taleplerini aşağıdaki iletişim adreslerine iletmeleri gerekmektedir.